ВИДЕО: Стари Мустанг возила станаа елементи во луксузни часовници

- Advertisement -

Многу компоненти од старите Ford Mustang возила наместо во отпад завршуваат во рачно изработени уникатни и лускузни часовници

Идејата е на тандемот Кристијан Миг и Џонатан Камструп, кои ги пребаруваат старите стоваришта за отпад на коли низ светот со Мустанг возила, за да создадат серија часовници, каде што еден од нив чини најмалку 1.495 долари.

„Повеќето луѓе гледаат само куп метал. Ние гледаме нешто сосема друго – душата на автомобилот и приказна која може да се раскаже. Не ги сечеме и уништуваме Мустанзите, туку ги оживуваме во форма на часовници оние што не може да се поправат“, вели ко-основачот Миг.

- Advertisement -

Секој завршен дизајн на часовник го вклучува идентификациониот број на возилото, годината на производство и класичниот дизајн на Mustang. Бирачот за напојување, дизајниран да изгледа како мерач на гориво, го покажува преостанатото траење на батеријата. Рацете, датумот и бројките за бирање се направени под влијание на контролната табла на Мустангот.

Исто така, вистинските ентузијасти од Мустанг, REC Watches, кои имаат седиште во Данска, работат на создавање нов часовник со делови кои ќе бидат донирани од купувачите, вклучувајќи го тука и светскиот шампионски дрифтер и професионален забавувач Вон Гитин Јуниор, кој носи часовник со делови од јаглеродни влакна од каросеријата на својот Ford Mustang RTR со 700 коњски сили.

- Advertisement -

Од REC Wathces внимателно ја следат историјата на секое возило, разговараат со претходните сопственици, собираат приказни и слики од минатите „животи“ на автомобилот и ги снимаат во одредено видео. Овој тим, на едно патување во Шведска, освои злато со редок модел на Raven Black 1966, кој беше основа за нивното ограничено издание P51-04 колекција од 250 часовници.

Инаку, Mustang  е именуван по борбен авион од Втората светска војна и прв пат, е претставен во 1964 година. Радикалниот стил и агресивната изведба го направија инстант класика. Статусот на суперѕвезда е зацементиран со акциониот филм „Bullitt“ од 1968 година со Стив Меквин, како и низа песни и филмови фокусирање на овој автомобил.

- Advertisement -

Современиот Ford Mustang ја одржува жива возбудата со високите перформанси на моторот V8 од 450 КС и 2.3-литарскиот Eco Boost мотор од 290 КС.

Видео материјал од производството на луксузен часовник со компоненти од Ford Mustang може да погледнете на следниот линк:

Сподели!
- Advertisement -