10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 24, 2018

Костарика е најдобра дестинација за пензионери

International Living го објави најновиот Годишен глобален индекс за пензионирање (Annual Global Retirement Index). Годинава на прво место како рај за пензионерите е рангирана...

Претставен официјален паметен часовник за Светското првенство во фудбал

Љубителите на фудбалот ги бројат деновите и со нетрпение го очекуваат почетокот на Светското првенство во фудбал во јуни во Русија. Ова првенство би...

Научници сакаат да ја разладат Земјата со помош на сол

Може ли солта да помогне да се реши проблемот со климатските промени? Научникот Роберт Нелсон од Институтот за планетарни науки мисли дека тоа е...
video

SoFi – волшебна риба-робот која на научниците ќе им ги открие тајните на морските...

Изгледа како риба и плива во морето како и останатите риби, но не е риба. Научниците од МИТ ја направија и успешно ја тестираа...

Зелени технологии и повисока свест во справување со отпадот, порака од конференцијата GREDIT 2018...

Просекот и составот на отпадот во Македонија е ист како и во европските држави, но потребно е со помош на зелени технологии да  почне...

Македонската апликација InHouse Gallery овозможува визуелизација на уметнички дела во вашиот дом

Колку пати сте помислиле дека би било добро да видите како одредено уметничко дело би изгледало во вашиот дом пред да го купите? Mакедонскиoт...

Ericsson Nikola Tesla ќе раководи со технолошки парк во Осијек вреден 2,5 милиони евра

Градските власти во Осијек го изразиле своето задоволство од новиот најавен договор за инвестиција во градот. Се работи за компанијата Ericsson Nikola Tesla која најави дека...