Volkswagen го претстави новиот Touareg

- Advertisement -

Совршен спој на динамика и комфор, со најнапредната технологија која ќе ги воодушеви возачите

  • Новиот Touareg претставува пресвртница во најголемата моделска и технолошка кампања на брендот, и тоа покажува што инженерите и дизајнерите во Volkswagen можат да направат.
  • Новиот предводник зазема врвна позиција во SUV сегментот од премиум класата со својот експресивен дизајн, неговите иновативни оперативни, практични и сигурносни системи, како и со висок квалитет на своите материјали.

Со конективност од новата ера и пионерска фузија на системи за асистирање, удобност, осветлување и инфозабавни системи, новиот Touareg го создава патот кон иднината. Најголемите пазари за она што сега е третата генерација на Touareg се Кина, Европа и Русија. Светската продажба на претходните две генерации изнесува скоро еден милион единици.

- Advertisement -

Премиера на „Innovision Cockpit“. Volkswagen го претставува целосно дигитализираниот „Innovision Cockpit“ за прв пат во новиот Touareg. Овде дигиталните инструменти (дигитален кокпит со 12-инчен дисплеј) и врвниот инфозабавен систем „Discover Premium“ (со 15-инчен дисплеј) се спојуваат за да формираат дигитална оперативна, информативна, комуникациска и забавна единица која едвај има потреба од конвенционални копчиња или прекинувачи. Секогаш, нудејќи интуитивна контрола и максимална персонализација – со „Inovision Cockpit“, Touareg денес го нуди футуристичкиот дигитален ентериер.

- Advertisement -

Фокус кон луѓето. Возачите го користат „Inovision Cockpit“ за да ги прилагодат системите за помош, ракување и комфор кон нивните индивидуални желби и потреби, со што автомобилот станува “нивниот” Touareg. Ова отвора свет во кој возачот и патниците повеќе не мора да се прилагодуваат на автомобилот, туку автомобилот се прилагодува на нив. Како нов паметен телефон, Volkswagen е поставен и подесен на лични потреби. Ова е овозможено со нови високо софистицирани поврзани системи и програми – контролирани преку дигиталниот интерфејс и мултифункционалениот волан.

Фузија на нови системи за помош, ракување и комфор. Touareg започнува со најголемиот спектар на системи за помош, ракување и удобност кои некогаш биле интегрирани во Volkswagen. Системот за помош при ноќно возење „Night vision“ кој детектира луѓе и животни во темнина преку термичката камера и системот за помош при вкрстен сообраќај со активно управување со сите тркала, претставуваат само дел од технологијата опремена во ова возило

- Advertisement -

Нови димензии и намалена тежина. Во споредба со својот претходник, третата генерација на Touareg е умерено поширока и подолга. Новите димензии имаат позитивни ефекти врз пропорциите на возилото и во неговата внатрешност. Додадената надворешна должина води, на пример, до значително зголемување на капацитетот на багажот, од 697 до 810 литри. И покрај зголемената должина и ширина, новиот Touareg е за 106 kg полесен, поради својата мешана материјална конструкција на алуминиум (48 проценти) и високотехнолошки челици (52 проценти).

На стартот V6 мотори, подоцна достапен и како plug-in хибрид. Во Европа, Volkswagen првично ќе понуди два дизел-мотори V6 за новиот Touareg 2018 со излези од 170 kW / 231 КС и 210 kW / 286 КС. На голем број пазари, ова ќе биде проследено со бензински мотор V6 (250 kW / 340 КС) и турбодизел V8 (310 kW / 421 КС). Подготвен е нов plug-in хибриден погон (270 kW / 367 КС) кој ќе биде достапен подоцна во годината.

Сподели!
- Advertisement -