25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 29, 2018

Со отворање на Македонската дијамантска градина за домување со 5,5 тони зеленило, Адора инженеринг...

Со свечено отворање на новиот станбено-деловен комплекс Diamond Garden во Тафталиџе, Скопје, градежниот бренд Адора инженеринг прослави 16 години успешна работа во врвот на...

Дијаспората наскоро ќе може да испраќа пари пари во Србија преку блокчеин

Жителите на Ниш есенва ќе имаат прилика благодарение на блокчеин техологијата да испробаат поевтин и побрз трансфер на пари од дијаспората во рамките на...

Европа официјално има повеќе од 1 милион електрични автомобили

Повеќе од 1 милион електрични автомобили сега може да се видат по улиците во Европа благодарение на порастот на продажбата во првата половина од...

ЕВН ќе биде надлежна за приклучување нови корисници и по либерализацијата на пазарот на...

ЕВН електродистрибуција и по целосната либерализација на пазарот на електрична енергија по 1 јануари идната година ќе продолжи да биде надлежна за приклучување нови...

Голем интерес за акцијата за бесплатен приклучок на Снабдување со топлина Балкан Енерџи

Акцијата за бесплатно приклучување кон системот за централно греење со кој управуваат лиценцираните компании основани од БЕГ АД наиде на голем интерес кај правните...

Хајнекен направи пиво со марихуана

Новото пиво на Хајнекен, од калифорнискиот бренд Лаганитас, направено е со марихуана наместо алкохол. Хај фај Хопс во моментов е достапен во делови на Калифорнија,...

Науката вели дека ова е најдобриот метод за учење

Било да сте се школувале во Америка или во Европа, било да сте учеле во скапо приватно или јавно училиште, прилично се големи шансите...

„На Точак“: Град Скопје да се приклучи кон кампањата за превоз без автомобил

Неформалното здружение „На Точак“ денеска на 76-тата Критична маса, заедно со велосипедистите во градот, ќе побараат од општините поголеми заложби во поддршката на здравиот...

Отворена првата домашна фабрика за производство на пелети

Започна со работа првата домашна фабрика за пелети Eko Life, инвестиција вредна 3 милиони евра Инвеститорот Ивица Јакимовски, истакна дека Eko Life е компанија која...

Шведска ќе ги достигне своите цели за користење обновлива енергија 12 години порано од...

Шведска наголемо работи на своите цели за одржливост и ги остварува порано од планираното, но сега Bloomberg известува дека сега земјата ќе направи нешто...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....