12.8 C
Skopje
сабота, ноември 27, 2021

Во Хонг Конг живеат најмногу супербогаташи

Cementarnica USJE, mobile 19.11.2021

Од 30 градови каде бројот на богаташи брзо расте, дури 26 се наоѓаат во Кина. Њујорк со 8.865 супербогати луѓе е втор град во светот.

Вкупната бројка на супер богаташи е 255.810 луѓе. Тоа е 13 отсто повеќе отколку лани. Тие поседуваат 31,5 милиони милијарди. Во Северна Америка има скромен раст на бројот на богаташи, од само 9,5 отсто, сепак таму има најмногу, дури 90.440 супербогати луѓе. Бројот на европски богаташи скокна на 72.570. Само 14 отсто од светските богаташи се жени.


Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!