14.3 C
Skopje
недела, ноември 17, 2019

Дневни Архиви: декември 3, 2018

Швеѓани развија иновативна технологија за заштеда на вода

Шведската компанија Orbital Systems AB, која е основана пред шест години, разви иновативна технологија за рециклирање на водата за домашна и хотелска употреба, која...

ВИДЕО: Со овој додаток за јакна, родителите ќе се греат заедно со своето бебе

Овој додаток на обичните зимски јакни ќе ве стопли не само вас, туку и вашето бебе. Zip Us In е посебен панел кој се...

Еластичниот телефон на Microsoft, Andromeda, доаѓа во 2019 година

Со оглед на тоа дека многу светски ИТ компании најавија дека работат на еластичнi телефони, и Microsoft одлучи да се врати во трката. Поминаа...

Охридска банка Сосиете Женерал и Солвео заедно со младите креираа решенија за иднината на...

Викендов се одржа OBSG BUZZ хакатонот организиран од Солвео и Охридска банка Сосиете Женерал, каде речиси 50 млади поделени во 9 тимови креираа решенија...

Здравата храна е новата мода! Нов тренд на социјалните мрежи или будење на свеста...

Колкав простор зазема здравата храна на социјалните мрежи и дали е тоа само уште еден од новите трендови што го диктираат денешното живеење, или...

Skills that pay the bills: Како до повеќе жени претприемачи во Македонија?

Независност и слобода. Ова се двата збора кои Тања, Сузана и Весна ги издвојуваат како најголемата придобивка од нивната одлука да покренат сопствен бизнис....

Во Монако беше претставено специјално електрично возило за експедиции на Јужниот пол

Прототипот на 100% електрично возило наречен Antarctica, чија цел е помош во експедициите на Јужниот пол, беше претставен во Монако. На официјалната презентација во...

Добротворна организација на бездомниците им дава бесплатно бањање и им ги пере алиштата

Добротворната организација Orange Sky Laundry од Австралија почна да се шири на глобално ниво по брзиот пораст на побарувачката за нивните услуги. Организацијата е...

Alcatel – Lucent Enterprise ги претстави најновите говорни и податочни технологии во Македонија

КАБТЕЛ - Сертифициран Бизнис Партнер на Alcatel - Lucent Enterprise за Македонија минатиот месец беше домаќин на презентацијата CONNEX MACEDONIA 2018, на која беа...

Хуманитарна аукција на чоколадо „Чоколаден спектар“ ќе се одржи на 12 декември

Четвртата аукција на чоколадо насловена како „Чоколаден спектар“ ќе се одржи на 12 декември во Парк хотел и Спа, ресторан Фор, каде гостите ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ