7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 27, 2019

Огромен леден брег се заканува да се одвои од Антарктикот

Ледениот брег, два пати поголем од Њујорк, се заканува да се одвои од Антарктикот, велат експертите на НАСА и истакнуваат дека тоа ќе биде...

Сателитски снимки покажаа кои места на Земјата се најзагадени

Со помош на слики добиени од сателитот Sentinel 5P, Descartes Labs направи фасцинантен приказ на Земјата на кој светлите точки на глобусот ја оцртуваат...

ЕВН Македонија избран за универзален снабдувач со електрична енергија

Конзорциумот составен од ЕВН Македонија и ЕВН електроснабдување е избран за најдобар понудувач на електронската аукција за јавно поддавање за избор за универзален снабдувач...

За првпат доделени награди за одржлив развој во Македонија

Здружението Конект за првпат во нашата земја ги додели наградите „Предводници на Целите за одржлив развој“  на компании, поединци, млади бизнис лидери од компании...

Како работеше Стопанска банка а.д. Битола во 2018 година?

Во текот на 2018 година Стопанска банка а.д. Битола работеше во насока на остварување на клучните стратегиски и деловни цели дефинирани во Деловната политика,...

Пивара Скопје – лидер во постигнување на целите на одржлив развој

Пивара Скопје ја доби годинешната награда „Предводници на Целите за одржлив развој“ на Обединетите Нации. Со наградата која се доделува во рамки на проектот...

Space X доби дозвола да испрати летало со екипаж во земјината орбита

Истражувањето на вселената е следниот чекор на визионерот Елон Маск, кој преку неговата компанија SpaceX има намера да стигне до Месечината, Марс и било...

Huawei Mate X – револуционерeн 5G паметен телефон на преклоп на Huawei

По долго очекување од обожаватели и експерти од целиот свет, Huawei го претстави новиот Mate X на овогодинешниот Mobile World Congress во Барселона. Овој...

Од април по два лета неделно на линијата Цирих-Охрид

Швајцарската авиокомпанија „Еделвајс" објави дека од 6 април годинава ќе лета двапати неделно на линијата Цирих – Охрид и обратно.  „Еделвајс“ ќе сообраќа на новата...

Промоција на безбедни семејни паркинг зони

Во Скопје денеска ќе биде промовиран проектот „Безбедни семејни паркинг зони" чија главна цел е да се подигне свеста за безбедност во сообраќајот на...

НАЈПОПУЛАРНИ