11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019

Дневни Архиви: април 3, 2019

ВИДЕО: Оваа паметна корпа за отпадоци пресметува колку пари фрлате

Оваа паметна корпа за отпадоци ќе ве издаде ако фрлате премногу отпадоци од храна. Корпата Winnow користи вештачка интелигенција за да ги идентификува отпадоците...

Сакате да одгледате успешни деца? Престанете да им ги решавате проблемите

Со години наназад целиот концепт на родителството се базира на идејата за овозможување подобар живот и постојано трчакрење околу децата за да се осигураме...

Објавен е водич за финансирање иновации за мали и средни претпријатија

Финансиите играат клучна улога во развојот на иновациите, бидејќи им овозможуваат на компаниите да спроведуваат истражувања, да ги усвојат потребните технологии за иновациска дејност,...

Шведска ќе прави 3Д печатена храна за луѓето во старечките домови

Шведските власти планираат да почнат да прават 3Д печатена храна за луѓето во старечките домови и да го стимулираат апетитот на најстарата популација со...

Богати Нигеријци нарачувале пица од Лондон преку British Airways

Нигеријци нарачувале пици од Лондон и ги транспортирале повеќе од 4.800 км преку British Airways. Според нигерискиот министер за земјоделство, Ауду Огбех, новиот интернационален...

Vip станува А1 во текот на 2019

Телекомуникациската компанија Vip, која е присутна на македонскиот пазар речиси 12 години, e член на А1 Телеком Австрија Групацијата, водечкиот комуникациски провајдер во Централна...

„Караванот за зелена економија“ го обиколи Скопје и околината

Во текот на денешниот ден во скопскиот регион беше организиран Караван за зелена економија од страна на регионалниот проект „Вмрежување и застапување за зелена...

Додаток за iPhone им овозможува на корисниците да гледаат и да фотографираат низ микроскоп

Со помош на овој поебен додаток за iPhone корисниците ќе можат да го постават својот телефон на микроскоп и да гледаат неверојатни работи кои...

Huawei претстави технологија која детектира рана слабовидност кај децата

Технологијата за вештачка интелигенција и смартфон технологијата на Huawei ќе се користат во очните клиники во светот во партнерство со водечки офталмолошки институти. Huawei ...

Канада се загрева двапати побрзо од остатокот од светот

Канада се загрева двапати побрзо од остатокот од светот, покажаа резултатите од најновиот научен извештај за климатски промени. Експертите предупредуваат дека промените веќе се...

НАЈПОПУЛАРНИ