-7.2 C
Skopje
вторник, јануари 25, 2022

Германски научници создадоа 3Д печатени провидни органи кои може да се пресадуваат кај луѓе

Kabtel desktop

Истражувачи од Германија создадоа транспарентни човечки органи со помош на технологија која може да го трасира патот до печатење тридимензионални делови од телото како што се бубрези за трансплантација. Научниците предводени од Али Ертук на Универзитетот Лудвиг Максимилијанс развија техника која користи посебен раствор за да направи органи како што се мозокот и бубрезите.

Органите потоа се скенираат со ласери во микроскоп кој овозможува да се долови целата структура, вклучувајќи ги крвните садови и секоја клетка на специфична локација. Со таа снимка потоа се печати школката на органот, па се полни 3Д печатачот со клетки кои се користат наместо мастило и се инјектираат на точната позиција за органот да може да биде функционален.

Иако 3Д печатењето главно се користи за да се прават резервни делови за индустријата, Ертурк вели дека овој нивни производ е чекор напред кон поголема примена на 3Д печатењето во медицината. Се досега 3Д печатените органи немаа детална клеточна структура и се базираа на фотографии од компјутерска томографија или MRI машини.

„Можеме да ја видиме секоја клетка во органите, а потоа прецизно да се реплицираат со помош на технологија за 3Д биопечатење и да направиме функционален орган. Верувам дека сме многу блиску до печатење на вистински човечки органи“ додава тој.

Тимот на Ертурк планира да почне со биопечатен панкреас во текот на наредните 2-3 години, со надеж дека за 5-6 години ќе можат да испечатат бубрег. Истражувачите најпрвин ќе тестираат дали животни можат да преживеат со биопечатените органи и за 5-10 години ќе почнат клинички тестирања.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!