14 C
Skopje
вторник, март 2, 2021

ВИДЕО: НАСА го сними најголемиот огномет во галаксијата

Kabtel desktop

НАСА објави фотографии од неверојатен вселенски огномет , што трае 170 години.

Токму сега во вселената се случува огромниот огномет , а всушност се работи за умирањето на суперѕвездата Ета Карина. Тоа е двојна ѕвезда , односно две ѕвезди поврзани во еден гравитациски систем.

Вселенскиот телескоп Хабл сними фотографија од овој огномет , кој е ултравиолетов , додека оние со црвена, сина и бела боја се гасовите кои излегуваат од Ета Карина, оддалечена од Земјата 7 500 светлосни години.

Овој небески спектакл , што сега изгледа како две ѕвезди , претходно бил масивна ѕвезда со огромно тело кое тежело колку 150 наши Сонца.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •