22 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Дневни Архиви: јули 29, 2019

Во Индија се отвори првото кафуле каде што плаќате со ѓубре наместо со пари

Индија го отвори првото „кафуле за ѓубре“ во градот Амбикапур во централната индиска држава Чатисгар. Иницијативата има за цел да помогне да се обезбеди...

Швеѓанец нуди бесплатен престој на неговиот остров за развој на креативни идеи

Шведскиот говорник Фредерик Харен, кој го води и блогот The World of Creativity, нуди бесплатен престој на неговиот приватен остров во близина на Стокхолм...

HUAWEI Mate 20 X (5G) е првиот мобилен телефон во светот кој доби 5G...

Huawei го пушти на пазарот HUAWEI Mate 20 X (5G) - прв во светот 5G смартфон со двоен режим. Уредот е сертифициран од Глобалниот...

„Гласот на Охридското Езеро“ ултимативен соундтрак за езерските длабочини и за повеќе свест за...

Минатата недела Охрид, Охридско Езеро и Охридско лето заедно со Македонски Телеком беа исфрлени во средиштето на интересот на јавноста по една извонредна работа:...

Хрватската пошта почна да врши замена на криптовалути

Криптовалутите последните години намамија се повеќе корисници, а Хрватска со својата мрежа од 1.016 поштенски канцеларии сака дополнително да ја зголеми нивната популарност. Сопствениците...

Вештачка интелигенција ќе и помага на Даночната управа во Нови Сад

Природно-математичкиот факултет од Нови Сад во соработка со Даночната управа почна еден нов вид соработка, односно обработка на големата количина податоци со кои располада...

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за цената на бензините

Малопродажните цени на бензините и дизелот остануваат непроменти. Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи да останат на ниво утврдено претходната недела. Малопродажната цена на Еуросупер...

Cyclo е кацига направена од рециклирана пластика од океаните

Cyclo е уникатна кацига направена од пластика извадена од океаните. Може да ја собере во вашиот ранец или чанта и нема да и наштети...

„Амазон“ доаѓа на Балканот?

Извесно е дека „Амазон“, најголемиот светски онлајн трговец, во потполност ќе биде достапен во Хрватска, пишува српски „Блиц“. Според весникот, „Амазон“ планира со „Хрватска пошта“...

Од денеска на сила новите, поскапи патарини во Србија

Цените на патарините во Србија од денеска се за 12% повисоки. Како што објави објави јавното претпријатие „Патишта на Србија“, според новиот ценовник на автопатот Белград-Ниш,...

НАЈПОПУЛАРНИ