18.5 C
Skopje
понеделник, октомври 14, 2019
Почетна Македонија Економија Владата најавува зголемување на прагот за ДДВ обврзници

Владата најавува зголемување на прагот за ДДВ обврзници

Kabtel desktop

–Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ. Министерството за финансии работи на предлогот и наскоро треба да излезе во јавноста.

Ова го најави премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција одговорајќи на новинарско прашањ
– Прогресивниот данок е воведен, ние го викаме правичен. Во делот на физички и правни лица за лимитот на ДДВ од еден милион денари, Министерството за финансии работи на таа проблематика, бидејќи се уште нема методологија за поврат на ДДВ. Следните денови Министерството за финансии ќе излезе со податок во фукција на исполнувње на програмското ветување на оваа Влада. Ќе има промени, не знам дали ќе биде три мииони, два милиони, 2,5 милиони или слично, ќе има одредени промени како поддршка на економијата и севкупната потрошувачка на граѓаните, изјави премиерот.

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019
Сподели!
  •  
  •  
Сподели!
  •  
  •