17 C
Skopje
сабота, јули 11, 2020

Нови цени на горивата

Kabtel desktop

Регулаторната комисија за енергетика денеска ја соопшти својата одлука за новите цени на горивсата, донесена врз основа на цените на нафтените деривати во светот и курсот на доларот.

Така, според новата одлука, поскапуваат сите горива. Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за 1 денар и од ноќеска на полноќ ќе се продава по цена од 68,50 денари за литар. Еуросупер БС-98, пак, ќе поскапи за половина денар и од ноќеска ќе се продава по 70,50 денари за литар.

За половина денар ќе поскапат и Еуродизел и екстралесното масло за домаќинство, па од ноќеска на полноќ за литар Еуродизел ќе треба да издвоите 62 денари, додека за литар екстралесно масло за домаќинство 50,50 денари.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,206 денари за килограм и изнесува 33,340 денари. Во просек, зголемувањето на нафтените деривати е околу 0,93%.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •