6 C
Skopje
понеделник, април 6, 2020

Ветерниците во Германија поради невремето произвеле електрична енергија како 44 нуклеарни централи

Kabtel desktop

Најмалку седум лица загинаа во невремето кое ја опустоши Западна Европа и се упати кон исток.

Го прекина нормалниот сообраќај и остави илјадници без електрична енергија, пренесува BBC.

Невремето кое ја уништува Европа и донесе неочекуван профит на Германија.

Поточно, ветерниците се вртеле толку брзо што турбините кои се поврзани со нив произвеле електрична енергија еквивалентна на онаа која ја произведуваат 44 нуклеарни централи, објави BBC.

(denar.mk)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •