СЗО: Се забрзува пандемијата на коронавирусот, речиси нема земја која не е зафатена

- Advertisement -

Пандемијата предизвикана од корона вирусот се забрзува, со повеќе од 300.000 случаи пријавени ширум светот и скоро во секоја земја, изјави вчера директорот на Тедрос, Адханом Гебрејезус, во Светската здравствена организација (СЗО).

Тој повика на политичка посветеност и рече дека ќе се обрати до групата од 20 лидери оваа недела и ќе ги замоли да работат заедно за зајакнување на производството на витална заштитна опрема за здравствените работници, пренесе Ројтерс.

- Advertisement -

Одговарајќи на прашање за одржување на Олимпијадата во Токио на 24 јули, д-р Мајк Рајан, извршен директор на програмата за итни случаи на СЗО, рече дека верува оти одлуката ќе биде донесена многу скоро.

„Уверени сме дека јапонската влада и МОК (Меѓународниот олимписки комитет) нема да ги организираат Игрите доколку тие се опасни за спортистите и набудувачите“, рече Рајан.

Сподели!
- Advertisement -