-5 C
Skopje
петок, ноември 27, 2020

Милион Кинези примија експериментална вакцина против корона вирусот

Kabtel desktop

Речиси еден милион луѓе примија експериментална вакцина против корона вирусот која ја разви фармацевтскиот гигант Sinopharm, пишува CNN. Сето тоа е дел од програмата за итна употреба, која ја одобри Пекинг, а досега не се забележани сериозни штетни ефекти од вакцината.

„Во ситуација кога имаме нужда, ја применивме вакцината на речиси милион луѓе. Никој од нив не пријави сериозни нуспојави, а само неколкумина имаа благи симптоми“ изјави челникот на Sinopharm, Лиу Јингжен.

Вакцината ја примија кинески градежни работници, дипломати и студенти. Самата компанија развива две различни вакцини и уште не е познато која од вакцините ја примиле кинеските државјани.

(Seebiz.eu)

(фото: Pikist)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •