0 C
Skopje
сабота, јануари 16, 2021

Твитер ќе ги предупредува корисниците кога ќе се обидат да лајкнат дезинформации

Kabtel desktop

Социјалната мрежа Твитер соопшти дека ќе ги известува, односно предупредува корисниците кога тие ќе се обидат да лајкнат твит со дезинформации.

„Овие инструкции помогнаа да се намалат твитовите со цитирање погрешни информации за 29 отсто, така што ги прошируваме за да се покажат кога ќе кликнете лајк на етикетиран твит“, појаснуваат од Твитер.

Во моментов корисниците не се во можност да ретвитаат порака која добила етикета за вклучување на спорни пораки, иако можат да ги цитираат твитовите, но од корисниците ќе се бара да дадат дополнителен контекст при цитирањето.

Од Твитер велат дека е од витално значење да се даде дополнителен контекст за тоа зошто етикетирани твитови биле погрешни, без разлика дали тие твитови биле во врска со изборите во САД или ковид-19.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •