1 C
Skopje
четврток, февруари 25, 2021

Досега во земјава се вакцинирани над 1.000 здравствени работници

Kabtel desktop

Досега 1.040 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19. Кај само мал број од нив се забележани реакции после вакцинацијата од типот на болки на местото каде што е примена вакцината и благо зголемена телесна температура, велат од Министерството за здравство.

Оттаму додаваат дека сите вакцини се безбедни и се развиени на сигурни платформи. Преку веб-страницата vakcinacija.mk, пак, аплицирале 63.075 граѓани кои се заинтересирани за вакцинација.

Имунизацијата на здравствените работници се врши во модуларната болница на Инфективната клиника во Скопје со вкупно 4.680 кои земјава ги доби како донација од Србија, а планирани се да се добијат вкупно 8.000 дози вакцини од производителот Pfizer.

До крајот на неделава се очекува да пристигнат и 200.000 дози вакцини од кинески Sinopharm. Се очекува да се порачаат уште 100.000 руски вакцини Sputnik V. Во текот на неделава треба да ги добиеме и првите информациите за вакцините кои треба да пристигнат од Европската Унија преку механизмот COVAX, како и директно од Pfizer.

(фото: Freepik)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •