-1.2 C
Skopje
четврток, декември 2, 2021

Нова стратешка инвестиција за соларен парк до 300 мегавати вреден 270 милиони евра

Kabtel desktop

На денешната седница Владата донесе Одлука за утврдување на статус на стратешки инвестиционен проект на Друштво за производство на електрична енергија „ОСТРО СОЛАР” – Скопје.Станува збор за инвестиција за изградба на „Соларен парк Стипион” вредна 270 милиони евра, кој преку оваа компанија ќе го реализира „Акуо Енерџи Сас Париз” (Akuo Energy Sas Paris) од Франција, со капацитет за производство на електрична енергија од 350 до 400 мегават часови.

Фото – Pixabay

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!