19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023

Mакедонските математичари се закитија со четири медали на јуниорската балканска математичка олимпијада

Kabtel desktop

Четири медали за македонски математичари на…03.07.2022  Одбери категорија  Актуелно  Бизнис вести  Анкети и истражување  Успешни приказни  Издвоени огласи  Занимливости 

Македонски тим математичари освои четири медали на jуниорската балканска математичка олимпијада (ЈБМО) во 2022 година која се одржа во Сараево од 28 јуни до 3 јули.

Како што соопшти Сојузот на математичари на Македонија, Дамјан Давков освои златен медал, Леонид Тодороски, сребрен медал, а Димитар Фидановски и Марко Митевски освоија бронзени медали.

„На ЈБМО 2022 успешно учествуваа и Марко Серафимовски и Нина Ламева. Дамјан Давков го освои златниот медал со максимален број бодови. Ова е најголем успех во последните десетина години“, информира Сојузот на математичари.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!