12.8 C
Skopje
недела, мај 28, 2023

Франција ги забрани сите социјални мрежи на службените телефони

Kabtel desktop

Француската влада соопшти дека на сите државни службеници им забранила на службените телефни да преземаат какви било платформи за социјални медиуми, апликаци за игри и видеостриминг поради сајбер безбедноста и загриженоста за приватноста на податоците.

Сабраната стапи на сила веднаш, а не се однесува само на кинеската платформа TikTok, туку и на Netflix и на Candy Crush. Овој потег на Франција следува откако институциите на ЕУ и други европски земји како Холандија, го забранија TikTok. Но, за разлика од Бреисел и Хаг, француската влада не ги забрани само кинеските, туку и европските и американските платформи.

„Овие рекреативни апликации не се дизајнирани да гарантираат ниво на сајбер безбедност кое би овозможило да се користат на дигиталните алатки за администрација“ вели францускиот министер за дигитална технологија, Жан Ноел Баро.

На почетокот на овој месец портпаролот на француската влада, Оливие Веран, соопшти дека министрите и претседателоит на државата, Емануел Маркон, повеќе не можат да преземаат апликации на социјални медиуми како Instagram и TikTok на своите службени телефони, а сега тоа се однесува на сите државни службеници.

(N1)

(фото: Flickr)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!