Нови цени на горивата

- Advertisement -

Од ноќеска на полноќ горивата ќе се продаваат по пониски цени, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Според одлуката на РКЕ, бензините и дизелот поевтинуваат за половина денар.

- Advertisement -

Па така, од ноќеска на полноќ еуросупер БС-95 ќе биде со цена од 79,5 денари за литар, бензинот еуросупер БС-98 ќе се продава за 81,5 денари, а еуродизелот ќе чини 76,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ, поевтинува и мазутот и новата цена за килограм ќе биде 42,517 денари, а не се менува цената на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), односно останува 75,5 денари.

- Advertisement -

Со Одлуката на РКЕ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,5 проценти во однос на одлуката од 20 ноември годинава.

Сподели!
- Advertisement -