Почетна Тагови ветар

Таг: ветар

ВИДЕО: Автомобил на ветар е побрз од ветрот

0
https://www.youtube.com/watch?v=jyQwgBAaBag Необично возило кое изгледа како ветерница на тркала ги крши законите на физиката. Кога Рик Каваларо го претстави своето возило на погон на ветар...

Турбина на ветар создава енергија од ветарот кој го создаваат возилата...

0
Студент од Истанбул создаде револуционерна иновација која создава енеррија на страната на автоатиштата. Турбината на ветар Enlil е мал цилиндричен уред кој се позиционира...

Јужна Кореја инвестира 43 милијарди долари во изградбата на најголемата електрана...

0
Јужна Кореја потпиша договор за изградба на најголемата светска електрана на ветар, вредна 43 милијарди долари. На тој начин сака да постигне карбонска неутралност...

Само 10% од светското производство на електрична енергија отпаѓа на сонце...

0
Организацијата EMBER ја објави глобалната полугодишна анализа на производството на електрична енергија во која се гледа напредок во употребата на енергијата од ветрот и...

Турбини на ветар кои ги имитираат движењата на колибрите

0
Tyer Wind е доказ како имитирањето на природата, односно биомимикријата може да ни помогне да се справиме со еден од најголемите проблеми на денешницата...

Ќе се гради најголемата фарма на ветар во светот вредна 10...

0
Во близина на брегот на Јоркшир во Велика Британија се планира изградбата на најголемата фарма на ветар во светот, во која ќе бидат инвестирани...

Ова дрво можете да го поставите во двор и да ви...

0
Ова дрво може да генерира струја и при најслабиот ветар. Почнува да работи и да создава струја при ветар со брзина од само 9...

Во Велика Британија ќе почне со работа најголемата фарма на ветер...

0
Една од Глобалните цели на Обединетите нации е Целта 12, според која државите треба да се залагаат за подоговорна консумација и производство на енергија....

ВИДЕО: Иновативни турбини на ветар без перки

0
Овие турбини на ветар немаат никакви перки и сепак успеваат да ја претворат силата на ветрот во електрична енергија. Vortex турбините без перки создаваат...

ВИДЕО: НАСА објави снимка – слушнете како звучи Марс!

0
По фотографиите од површината на Марс, каде што пред десетина дена успешно слета сондата InSight, НАСА ја објави и првата аудиоснимка од Црвената планета....