Почетна Тагови економија

Таг: економија

Народна банка за годинава проектира раст на БДП од 3,9 отсто...

0
Раст на бруто-домашниот производ од 3,9 отсто годинава и наредната година и 4 отсто во 2023, предвидува Народната банка во најновите макроекономски проекции.  Инфлацијата...

Бесими: Петтиот сет мерки е за ревитализација и развој на економијата

0
Мерките од петтиот сет предвидуваат грантови за остварени позитивни економски резултати, финансиска поддршка на извозот, значително зголемен пристап до кредити и ликвидни средства преку...

Стагнација на германската економија во четвртиот квартал од 2020 година

0
И покрај блокадата од пандемијата на коронавирусот, германската економија во последниот квартал од минатата година пораснала за 0,1 процент во споредба со претходното тримесечје,...

Кина ќе префрли 173,8 милијарди долари во економијата поради коронавирусот

0
Народната банка на Кина соопшти дека ќе префрли 1,4 трлиони јуани (173,8 милијарди долари) во економијата поради загриженоста дека коронавирусот ќе го намали нејзиниот...

Лани фирмите добиле 7,5% повеќе поврат на ДДВ во однос на...

0
Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра или за 7,5 отсто повеќе во однос на 2018 година или дури 44...

Министерот Бектеши го презентираше Законот за стратешки инвестиции

0
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција го образложи новиот Закон за стратешки инвестиции, кој е доставен во Собранието со европско знаменце. „Целта на...

Арсовска: Претпријатијата се ‘рбет на економијата и им треба поддршка

0
Данела Арсовска, претседател на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), како претседавач на панел-сесијата на тема: „Moжности за финансирање на малите и средни...

НБРМ: Годинава раст на БДП од 3,5 отсто, а следната 3,8

0
Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката...

ЕБОР: Економскиот раст оваа и наредната година 3,2 отсто

0
Европската банка за обнова и развој ги ревидира проекциите за растот на македонската економија за оваа и за наредната година на 3,2 отсто, наместо...

Македонија 82 место по конкурентност на економијата, Сингапур со симна САД...

0
Сингапур ги симна САД од првото место во годинашниот извештај за конкурентност на Светскиот економски форум. Во извештајот се анализира конкурентноста на економијата со мерење...