1 C
Skopje
понеделник, јануари 20, 2020
Почетна Тагови иновација

Таг: иновација

Македонската невромаркетинг платформа ИМПАЛА се пробива во Израел!

Весна Кузмановиќ е управител на компанијата СТРАТУМ РиД која стои зад ИМПАЛА, иновативна платформа од област на невромаркетинг за тестирање на...

Студенти на Машинскиот факултет во Скопје изработија иновативен скејтборд за деца...

Разговараше - Сања Наумовска Скејтборд за деца со посебни потреби, со кој ќе можат да се забавуваат, но...

Финските научници произведоа храна од воздух

Протеинот што се произведува од „воздух“, за десет години по цена ќе се натпреварува со сојата, велат финските научници. Се произведува од...

Младиот иноватор Орхан Багашов создаде бионичка рака што се печати со...

Орхан Багашов е ученик во средното училиште „Јахја Кемал“ во Скопје и иако има само 16 години, веќе е со осумгодишен стаж...

Скопскиот аеродром воведе е-порти за претпристапна контрола

Скопскиот аеродром се воведени е-порти за предпристапна контрола. Оваа новина беше објавена на фејсбук профилот на скопскиот аеродром, а во интервју за...

Македонскиот електричен велосипед со прочистувачи на воздух е вистински хит! Следи...

"Планетата земја не ја наследивме од нашите предци, туку ја позајмивме од нашите внуци". Ова е мотото што ги води младите студенти...

„Веда“ е првата македонска компанија која самостојно доби грант од...

Македонската компанија „Веда“ и нејзиниот иновативен производ, аеросолен систем за брзо гаснење пожар, е првиот добитник од нашата...

Nestle ќе прави 1.500 рачно изработени варијанти на KitKat

Швајцарскиот кондиторски гигант Nestle најви нови луксузни рачно направени комбинации на својот популарен бренд KitKat. Најавени како најголема иновација во последните две децении, чоколатцата...

Пере Самандов: „Paolo Sabor“ воведе иновација – онлајн консалтинг во архитектурата...

„Паоло Сабор“ е македонска компанија за архитектура и градежништво чија главна дејност е проектирање, надзор и изградба на градби од втора категорија. Освен тоа,...

Професор Емилија Арсов: со македонската апликација „База на пестициди“ до помала...

Лозаропроизводителот Стефан Стојчев, кој произведува грозје на 25 хектари од неодамна користи македонска мобилна апликација „База на пестициди“, како корисна алатка во изборот на...

НАЈПОПУЛАРНИ