Почетна Тагови криптовалута

Таг: криптовалута

Пентахус во Мајами е најскапиот имот во светот купен со криптовалута

0
Неделава пентхаус во Мајами Бич, вреден 22,5 милиони долари, беше купен со криптовалута и со тоа стана најскапиот имот во светот купен со дигитална...

Вкупната вредност на биткоин надмина 1 трилион долари

0
Биткоин вчера достигна уште една пресвртна точка во своето постоење - вкупната пазарна вредност на оваа најпопуларна криптовалута надмина трилион долари според Coindesk. Со дигиталната...

Amazon се подготвува да лансира своја криптовалута

0
Изгледа дека издавањето сопствени криптовалути наскоро ќе стане многу популарно. Имено, веќе неколку компании најавија дека би сакале да издадат сопствена криптовалута, како што...

Facebook ќе ја лансира својата криптовалута „либра“ во јануари идната година

0
Криптовалутата „либра“ на Facebook е подготвена за лансирање најверојатно во јануари 2021 година, пренесе Financial Times, цитирајќи три неидентификувани извори кои се инволвирани во...

Шведска почнува со тестирање на е-круната, првата дигитална валута на централна...

0
Во текот на следните 12 месеци шведската централна банка Риксбанк ќе ја тестира својата дигитална валута е-круна, а целта на пилот-проектот е да открие...

Биткоинот повеќе не е најпопуларната криптовалута во светот

0
Контроверзната криптовалута Tether го замени биткоин како најчесто користени сајбер пари. Иако биткоин и понатаму има најголема пазарна капитализација од сите криптовалути досега, според...

Нов Зеланд е првата земја во светот која дозволи исплата на...

0
Виртуелните валути или криптовалутите изминатите две години привлекоа многу внимание во светот. Наглиот раст, а потоа и наглиот пад на биткоин некои луѓе ги...

Американскиот Конгрес ја „паузира“ криптовалутата на Facebook

0
Facebook официјално ја претстави својата криптовалута наречена Libra, која ја прави подружницата  на Facebook, Calibra, а ќе се користи за плаќање преку апликациите на...

Facebook ја претстави својата криптовалута

0
По многу претпоставки и гласини, Facebook и официјално ја претстави својата криптовалута, која би требало да им конкурира на претходно познатите криптовалути како биткоин и...

Facebook ќе ја лансира криптовалутата GlobalCoin

0
Медиумите почнаа да пишуваат дека Facebook идната година планира да ја лансира својата криптовалута, која веројатно ќе го носи името Global Coin. Валутатат првично ќе...