12.8 C
Skopje
недела, октомври 24, 2021
Почетна Тагови куќа

Таг: куќа

Оваа куќа, направена без тули и бетон, целосно може да се...

Оваа куќа е направена без тули, бетон и челик, а може и целосно да се рециклира. Во текот на изградбата не...

Куќи за бездомници кои се склопуваат под земја

Бездомниците се проблем со кој се соочува целиот свет, особено поголемите градови од различни причини. Некои дошле од руралните средини во потраба по работа,...

Робот печати евтини и енергетски ефикасни куќи за рекордно време

Компанијара Bouygues Entreprises France Europe во партнерство со Универзитетот на Нант произведува 3Д печатени куќи со помош на роботска рака. Овие куќи не само што...

Ова е најголемиот 3Д печатач во светот

Ова е најголемиот 3Д печатач во светот. Толку е голем што може да направи една цела куќа. Се вика The Big Delta, а го...

Brikawood се куќи кои се склопуваат како ЛЕГО коцки

Сте посакале ли некогаш самите да можете да изградите вистинска куќа со коцки кои се одржлива верзија на коцките ЛЕГО за играње? Компанијата Brikawood од...

Ова е првата 3Д печатена куќа во ЕУ

Arup и CLS Architetti ја претставија својата долго очекувана 3Д печатена куќа на Салонот за мобилен дизајн во Милано. Иако уште е прототип, проектот...

Израелски архитекти ја направија првата куќа од коноп во светот

Пионери на израелската еколошка архитектура ја направија рпвата куќа во светот изградена од материјали добиени од коноп. Кога се во прашање новите идеи за...

Ова е првиот имот во Хрватска кој може да се купи...

Огласот за продажба на куќа во населбата Хрушевец Пушчански во Загреб објавен на Njuškalо пред еден месец вчера го привлече вниманието на јавноста кога...

НАЈПОПУЛАРНИ