Почетна Тагови сензор

Таг: сензор

Научници создадоа уред кој ве предупредува ако премногу долго седите

0
Мал сензор поставен на вратот може да следи колку се движиме додека сме во седечка позиција и да не мотивира да станеме и да...

Паметен е-паркинг може да ги детектира бензинците и ги казнува

0
Во текот на оваа година во Велика Британија се очекува пораст на станиците за полнење на електрични автмобили, кои ќе бидат интегрирани во обичните...

Израелска компанија измисли сензор за контрола на социјалното дистанцирање на работното...

0
Израелската компанија PointGrab направи сензори за следење на физичкото дистанцирање на работното место. Овој нивни производ ќе им помогне на надредените во организирањето на...

Научници создадоа сензор за плунка кој се става на телефон и...

0
Научници од Универзитетот Јута развија преносен и повеќекратен сензор кој едноставно би се приклучил на телефон за да се направи брз тест за корона...

Паметни пелени ги известуваат родителите кога се валкани

0
Компанијата Smardii од Мајами разви паметни пелени кои го детектираат присуството на урина и измет за децата или ворасните кои патат од инконтиненција за...

Pampers направи паметни пелени за бебиња

0
Овој паметен сензор ве известува кога треба да му ги смените пелените на бебето. Сензорот е дел од конектираниот систем Lumi  на компанијата која...

Samsung ќе произведува телефони со камери од 64 мегапискели

0
Samsung најави производство на нов сензор за камери за мобилни уреди со доста поголема резолуција од оние кои моментално се достапни на пазарот. Најавениот ISOCELL...

Hyundai патентираше технологија за отклучување на автомобилите со отпечаток

0
Последните години биометријата целосно го замени класичниот начин на отклучување на телефоните со пин, лозинка, шема и слично. Наместо да внесуваме броeви денес е...

Козметичкиот гигант L’Oreal направи преносен сензор за мерење на загадувањето на...

0
L'Oreal е една од најголемите козметички компании во светот, но последните неколку години компанијата развива и интересни технолошки решенија кои би требало дополнително да...

Јужнокорејски научници направија сензор за отпечатоци кој мери температура и крвен...

0
Сензорите за отпечаток од прст се многу популарен начин за препознавање на корисникот на мобилниот телефон или лаптоп. Меѓутоа, со појавата на трендот екраните...