SpaceX на Илон Маск лансираше и приземји рециклирана ракета

- Advertisement -

SpaceX успешно ја лансираше својата ракета Falcon 9, вкупно петнаесетта оваа година. Ракетата беше лансирана од вселенскиот центар Кенеди во Флорида, носејќи со себе комуникациски сателит Echostar/SES. Ова е трет пат како SpaceX користи рециклирана ракета за лансирање на сателитот.

Набргу по лансирањето, ракетата со погон успешно слета на нуркачки брод во океанот, во близина на брегот на Кејп Каневеал во Флорида.

- Advertisement -

Оваа ракета веќе беше користена во мисијата во февруари оваа година. По успешната мисија на Иридиум-3 во понеделникот, ова е второ лансирање кое го спроведе SpaceX оваа недела.

- Advertisement -

Долгорочниот план на SpaceX не само што го забрзува процесот на лансирање на ракети, туку и го сведува времето за повторно користење на ракетите на 24 часа, со цел да можат да се лансираат повеќе ракети за една недела.

Повторно лансираните ракети се сметаат за клучни за намалувањето на трошоците за вселенскиот лет, со оглед на тоа што НАСА се обраќа до приватни компании за превоз на материјали и евентуално и астронаути на Меѓународната вселенска станица.

- Advertisement -

(Klix.ba)

Сподели!
- Advertisement -