Нови цени на горивата од полноќ

- Advertisement -

 

Цените на Еуросупер БС-95, Еуродизелот и екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за еден денар, а за половина денар поскапува Бензинот од 98 октани. Повисока цена ќе има и мазутот.

- Advertisement -

Горивата поскапуваат од полноќ- одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Цените на Еуросупер БС-95, Еуродизелот и екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за еден денар, а за половина денар поскапува Бензинот од 98 октани. Повисока цена ќе има и мазутот.

Од Комисијата велат дека поскапела цената на суровата нафта на светските берзи, а курсот на доларот во однос на денарот бил понизок.

Сподели!
- Advertisement -