Ова се најпопуларните градови за живеење за млади под 30 години

- Advertisement -

Младите луѓе под 30 години или т.н. милениумци се оние со најголеми шанси да се отселат во друг град поради кариерата. Страницата Nestpick направила анкета и ги рангирала градовите врз база на тоа колку се популарни за живеење за милениумците

Рангирањето е направено според неколку фактори како трошиците за живот, јавниот превоз, брзина на Интернет, храна и ноќен живот. Деталното истражување Millennial Cities Ranking 2017 може да се погледне на следниов линк.

Првото место на ранг листата му припадна на Амстердам. Еве ги останатите триесет рангирани од 30. до 1. место.

- Advertisement -

30. Глазгов, Велика Британија

29. Виена, Австрија

- Advertisement -

28. Мадрид, Шпанија

27. Марсеј, Франција

- Advertisement -

26. Осло, Норвешка

25. Бристол, Велика Британија

24. Торонто, Канада

23. Окланд, Нов Зеланд

22. Бордо, Франција

21. Манчестер, Велика Британија

20. Хелсинки, Финска

19. Прага, Чешка

18. Нант, Франција

17. Ротердам, Холандија

16. Лондон, Велика Британија

15. Монтреал, Канада

14. Хаг, Холандија

13. Валенција, Шпанија

12. Цирих, Швајцарија

11. Лил, Франција

10. Ванкувер, Канада

9. Париз, Франција

8. Келн, Германија

7. Лион, Франција

6. Барселона, Шпанија

5. Антверп, Белгија

4.  Лисабон, Португалија

3. Минхен, Германија

2. Берлин, Германија

1. Амстердам, Холандија

Сподели!
- Advertisement -