18.8 C
Skopje
среда, октомври 16, 2019

Дневни Архиви: јануари 24, 2018

Фондот за иновации ќе поддржи решенија за мониторинг и намалување на загадувањето

Иновативни идеи и решенија за мониторинг, намалување на загадувањето, како и за сузбивање на изворите, содржат денеска презентираните најдобри 10 предлог проекти од повикот...

17 корисни совети за оние кои работат од дома (2)

Овој совет сме го слушале одново и одново - од Ричард Бренсон, од професори од Стенфорд, од секого: ако сакате да бидете поуспешни и...
video

ВИДЕО: Компанија направи уред кој се управува со енергија од позитивните мисли

Брендот Life is Good верува во моќта на оптимизмот. За да откријат дали позитивното размислување навистина има толкава моќ тие ја направија машината Power...

Европската комисија го стартуваше проектот за бесплатен WiFi вреден 120 милиони евра

Со цел зајакнување на локалната бесплатна и недискриминаторска конектираност и поттикнување на граѓаните да се конектираат и на јавни места како плоштади, паркови, музеи,...

ЕЛЕМ вложува 20 милиони евра за заштита на животната средина

Електрани на Македонија во својата Годишна инвестициска програма ќе одвои 20 милиони евра за еколошки проекти со кои ќе придонесе во заштитата на животната...

Шкотска најави забрана за пластичните стапчиња за чистење на уши

Продажбата и производството на пластичните стапчиња за чистење на уши ќе бидат забранети со новиот план на шкотската Влада. Одлуката доаѓа поради загриженоста од...

Хотелите во Виена ќе добијат дигитални портири

Покрај системот за самочекирање на аеродромите, хотелите во Виена неодамна направија и место за паметни роботи кои им одговараат на орашања на гостите или...

Давос 2018: Ќе се формира Глобален центар за сајбер безбедност

Сајбер безбедноста е една од главните теми на конференцијата на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Во рамките на јакнењето на интернационалната борба против...

Росоман ќе развива агротуризам

Природните богатства и претстојното отворање на центарот за промоција и изложба на вино, храна и туризам ќе му овозможат на Росоман да развива агротуризам,...

Агенцијата за безбедност на мрежи и информации на Европската унија (ENISA) ги здружи силите...

  Во ноември годинава Агенцијата за безбедност на мрежи и информации на Европската унија (ENISA) ја објави студијата „Основни безбедносни препораки за Интернетот на нештата...

НАЈПОПУЛАРНИ