25 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 26, 2018

Во Мумбаи се случува најмасовното чистење на плажа од пластичен отпад

Во текот на изминатите 119 недели волонтери се собираа на плажата Версова во Мумбаи за да ги исчистат вкупно 12.000 тони пластичен отпад. Таа...

Tip of the Week: Кога не иде, не иде…

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Paket.mk – нова платформа за електронско пазарување

Нова електронска продавница за тргување со стоки за широка потрошувачка е веќе десетина денови активна во македонскиот интернет простор, на адресата Pazar.mk, како заеднички...

Паметна етикета која покажува кога пијалакот има најидеална температура за пиење

Не сите знаат која е идеалната температура за да се пие некој пијалак. Компанијата Griffiths Brothers им помага на сите да знаат кога треба...

Во Холандија ќе биде тестиран првиот автоматски надземен товарен воз

Француската компанија Alstom објави дека годинава по прв пат ќе се тестира автоматски надземен товарен вос, кој ќе вози околу 100 км/ч без интервенција...

CEED Hub на нова локација – ќе ги поддржува студентите да ги остварат претприемачките...

Над педесет потенцијални претприемачи биле корисници на CEED Hub во Македонија, а 11 добиле инвестиција во вредност од 66 илјади долари и успеале да...

Во Берово ќе се гради првиот комплекс за здравствен и рекреативен туризам во регионот

Во Берово ќе се гради првиот комплекс за здравствен и рекреативен туризам во регионот. Како што истакна Мишо Догазански од Одделението за урбанизам во...

Ова се земјите кои „исчезнуваат“

Десет земји кои бележат најголем пад на бројот на жители во светот се од Источна Европа, меѓу кои е и Србија, а се проценува...

Се раѓа најголемиот производител на марихуана во светот

Вториот по големина производител на марихуана, Aurora Cannabis, договори преземање на помалиот ривал CanniMed Therapeutics за 1,1 милијарда канадски долари,. Со тоа ќе се...

Лондон воведува места за полнење вода и фонтани за да се справи со пластичниот...

Лондон ќе се справува со пластичниот отпад со други алтернативи за пластичните шишиња. Наместо да се купуваат нови шишиња кои потоа ќе завршат на...

НАЈПОПУЛАРНИ