17.1 C
Skopje
сабота, јуни 6, 2020

Основачот на Amazon гради џиновски часовник во внатрешноста на планина

Kabtel desktop

Основачот на Amazon гради џиновски часовник во внатрешноста на планина во Тексас со цел да ги мотивира луѓето да размислуваат подолгорочно. Часовникот е дизајниран да работи толку долго што ќе опфати различни цивилизации. Висок е повеќе од 150 метри, пишува Светски економски форум

Часовникот ќе има и посебна стрелка која ќе ги одбележува вековите, а на секои 1.000 години ќе се појави птица која пее. Уникатниот часовник ќе може да работи 10.000 години без човечка интервенција затоа што го придвижува температурната промена меѓу денот и ноќта.

Секој ден кога ќе ѕвони часовникот ќе се слуша различна мелодија. Се проценува дека Џеф Безос инвестирал повеќе од 42 милиони долари во проектот. Часовникот ќе биде отворен и за посетители кога ќе биде завршен. Посетителите ќе можат да се искачат до него и да видат како работи.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •