10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 9, 2018

Visa развива решенија за бесконтактно плаќање во јавниот превоз

Бесконтактното плаќање билети во јавниот превоз вообичаено се базира на електронски картички кои одвреме навреме треба да се дополнат со средства кои се одбиваат...

Паметна долна облека за мажи што го блокира зрачењето од телефоните

Многупати слушаме дека зрачењето од паметните телефони кои ги користиме секојдневно може да биде доста штетно по нашета здравје. За таа цел, овие боксерки...

ФИТР ја одбележа Европската недела на стартапи 2018

Под мотото „Од искра до успех“, денес 9 март, петок, во Јавна Соба во Скопје, Фондот за иновации и технолошки развој ја одбележа Европската...

Нови хибридни соларни панели собираат енергија од дождовните капки

Тим од кинески инженери креираа нов вид хибридни соларни панели кои можат да собираат енергија од дождовните капки. Оваа нова технологија работи со помош...

Кина ќе прави џиновски парк за панди со површина од 26.000 км2

Кина најави дека собрала околу 1,6 милијарди долари средства за изградба на масивен резерват за панди кој ќе помогне да се сопре истребувањето на...

Huawei е компанија со најмногу пријавени патенти во Европа во 2017 година

Технолошкиот џин Huawei во 2017 година пријавил најмногу патенти во Европската канцеларија за патенти, со што стана прва компанија од Кина со најголем број...

Mastercard и Facebook заедно ќе помагаат за дигитализација на малите компании

Mastercard неодамна најави дека почнува соработка со социјалната мрежа Facebook за обезбедување технологија за малите компании за тие да можат да прифатат електронско и...

Хрватката Николина Поропат произведува „чевли радосници“

Николина Поропат своето хоби го претворила во стварност и денес таа произведува „чевли радосници“. Уште како девојче сонувала дека ќе стане дизајнeрка и нејзините...

Претставен Porsche Mission E Cross Turismo – електричен спортист за активен животен стил

На престижниот меѓународен саем за автомобили во Женева Porsche ја најави иднината со новиот модел Mission E Cross Turismo, концепт на CUV (Cross Utility...

Триглав Осигурување со нова услуга – онлајн обнова на полиси за автомобилска одговорност

Триглав Осигурување воведува нова услуга на пазарот, онлајн обнова на полиси за осигурување од автомобилска одговорност. Клиентите обновата можат да ја направат на веб...