10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 13, 2018

video

Годинава пристигнува првата роботизирана кујна во светот

Ви ја сервираме иднина, се вели во кампањата за првата роботизирана кујна во светот. Благодарение на системот за следење на движење првата роботизирана кујна...

За Gorenje заинтересирани четири азиски компании

Словенечката компанија Gorenje добила четири необврзувачки понуди за стратешко партнерство, соопштиле од компанијата, после што вредноста на акциите на Gorenje на Љубљанската берза забележале...

Треба да се казнат компаниите кои пуштаат отпад на пазарот, а не плаќаат за...

Под мотото „Европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпадот – сега и во иднина“ во Стопанската Комора на...

Штипскиот универзитет направи смарт апликација за земјоделство во склоп на Еразмус + проект

Деновиве се одржа промоција на проектот финансиран од програмата Еразмус+, а реализиран од Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип во соработка со Аграрен универзитет во...

Компанијата на младиот Хрват Мате Римац, Rimac Automobili, ќе гради фабрика во Кина

Хрватската компанија Rimac Automobili, чиј основач и извршен директор е 30-годишниот иноватор Мате Римац, ќе гради фабрика во Кина. Во октомври минатата година хрватската...

Маркетинг агенцијата Source MX го објави Курсот за Messenger маркетинг

Едно нешто за кое сите сопственици на компании се согласуваат, е дека потенцијалните клиенти треба да се пристапуваат таму каде што тие веќе се...
video

Илон Маск: Ни треба само добра волја и поддршка од луѓето и ќе им...

Илон Маск, најпознатиот претприемач на денешницата, иноватор, бестрашен лидер, гостуваше на конференцијата South by Southwest, која секоја година се одржува во Остин, Тексас. Иако...

Во петок конференција на Стопанската комора за новите технолошки трендови во бизнисот

Стопанската комора на Македонија oрганизира конференција за современите трендови во бизнисот како блокчеин технологија, алтернативно финансирање како crowdfunding, роботика и автоматизација, иднината на крипто-светот,...

Малата Хрватка Тара ќе и помага на НАСА да смисли како да ги испратат...

Да се испрати човекот каде што уште не стапнал е мисијата на младата Тара Кнежевиќ од Копривница, Хрватска, која за четири месеци остега патува...

Органската храна недоволно присутна во македонските маркети

   И покрај тоа што во Македонија се регистрирани над 500 производители на органска храна, мала е понудата на домашни органски производи во супермаркетите. Ова...