10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 18, 2018

#ИновативностЧита: Почни со зошто – како инспирираат големите лидери од Сајмон Сајнек

Оваа недела како дел од рубриката #ИновативностЧита, книгата која ви ја предложуваме е Почни со зошто - како инспирираат големите лидери од познатиот мотивациски...

Airbus ќе го лови вселенскиот отпад со харпун

Компанијата Airbus тестира џиновски харпун со кој ќе се отстрануваат старите сателити и останатиот вселенски отпад. Харпунот е долг еден метар, а ќе биде...

АНАЛИЗА: Како технологијата и вештачката интелигенција ќе го олеснат животот во домаќинството?

Ако се навратиме наназад пред 50, 100 години и се запрашаме како тогаш живееле нашите прабаби, баби, ќе треба да се засрамиме од тоа...
video

Во Португалија е изложена најскапата чоколада во светот – едно парче чини 7.728 евра

Најскапата чоколада во светот вчера беше изложена на фестивалот на чоколада International Chocolate Festival во местото Обидос во Португалија. Станува збор за органичена количина...

Пет нешта кои не треба да ги има на вашиот LinkedIn профил

Иако LinkedIn е социјална мрежа, значително се разликува од останатите. Сфатете го LinkedIn како лична веб страница за вашата кариера и вие сте личност...

Во тек е конкурсот за стипендирање на македонски студенти на светски најдобрите универзитети

Министерството за образование и наука информира дека во тек се конкурсите за доделување стипендии за граѓаните кои во академската 2018/2019 година ќе се запишат...
video

ВИДЕО: Оваа кула од бамбус чини само 1.000 долари, а прави чиста вода од...

Во изолираните пустински предели каде што пристапот до чиста вода за пиење е постојан предизвик една кула направена од бамбус може да го спаси...

Bloomberg: Меѓу петте најбогати луѓе на светот повеќе нема милијардери од Европа

Претставници на стариот континент испаднаа од првата петорка, бидејќи францускиот магнат Бернард Арналут паднал на седмата позиција во најновиот индекс на милијардери на агенцијата...
video

Погледнете ги реакциите на луѓе кои прв пат се возат со бeспилотните возила на...

Автономните автомобили не се иднина, тие се сегашност и само автомобилите на Google, односно на Waymо досега имаат поминато повеќе од 8 милиони километри....

Швеѓани инвестираат 50 милиони евра во софтверски центар во Хрватска

Шведската групација Saab планира да гради во Хрватска софтверски центар и научен парк во кој ќе вложи 50 милиони евра преку период од десет...