10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 20, 2018

Првиот прегазен пешак во САД од самоуправувачки автомобил на Uber

Полицијата во градот Темпе во Аризона јас истражува сообраќајната несреќа во која бил вклучен самоуправувачки автомобил на превозната компанија Uber и пешак во понеделникот...

Зошто Интернет огласувањето функционира баш секогаш?

Одредени бизниси уште негодуваат дали им е потребна веб страница или Интернет огласување. Но дигитализацијата станува побрза и побрза, а доколку и вие уште...

Романија и Турција почнаа со тестирање на 5G мрежи

Корисниците на мобилни телефони од Романија и Турција наскоро ќе имаат можност да тестираат 5G мрежа. Двете држави почнале активно да соработуваат со јужнокорејскиот гигант...

Обезбедени 16,5 милиони евра за вработување на млади во 2018 година

Со нешто повеќе од една милијарда денари, односно со 16,5 милиони евра, Владата ќе ги стимулира програмите и мерките за вработување млади во 2018...

Пред да почине познатиот физичар Стивен Хокинг го предвидел крајот на светот

Пред да почине Стивен Хокинг работел на револуционерна студија во која го предвидува крајот на светот и сакал да ја докаже теоријата за постоењето...

Рускиот ИТ гигант Yandex влегува во Македонија со своите услуги за мапирање и навигација

Денес во Скопје се одржа информативна сесија од претставници на рускиот ИТ гигант Yandex за нивните услуги и производи, со посебен акцент на услугите и...

Бојд Малтерер, таткото на иновации на Xbox, е новиот говорник на конференцијата Spark.me 2018

Организацискиот тим на Spark.mе, една од најголемите конференции за маркетинг во Југоисточна Европа, која се одржува од 26 до 27 мај во Будва, Црна Гора (со...

Африканска дизајнерка направи посебна облека за слепи луѓе

Облеката којашто ја носиме е еден начин на изразување. Било да е тоа бојата, кројот или украсите, го избираме она што ни се допаѓа...

Hotel Mirror на влезот од Скопје се отвора во април

Развојот на индустриските зони, зголемената посета на туристите, бројот на летови како и меѓународниот транзит кон северниот и јужниот сосед  ја наметна идејата да...

Виена светски лидер според квалитет на живот, Скопје на 161. место

Истражувањета на американската консултантска фирма Мерсер наречена Mercer's 2018 Quality of Living Rankings покажаа дека градот Виена и во 2018 година останува најдобриот град...