Јапонска компанија направи вистински автомобил Трансформер

- Advertisement -

Автомобил кој се трансформира во робот висок 4 метри беше претставен во Јапонија. Станува збор за хуманоид кој го менува својот облик и од автомобил се претвора во машина за само 60 секунди. Возилото нуди доволно место за двајца патници, а се вика J-deite RIDE. Го направи компанијата Brave Robotics, чиј директор Кенџи Ишида е долгогодипен фан на популарните Трансформери, пренесува Klix.ba.

„Израснав верувајќи дека роботите се способни да направат вакви работи, што стана моја мотивација да го развија овој робот“ изјави Ишида. Компанијата Braveа вакво возило. Минатата година таткото и син Руси Генадиј и Сергеј Кочерга помина 6 месеци на проект за трансформирање на нивната „лада“ во хуманоидна машина.

Сподели!
- Advertisement -