14.5 C
Skopje
недела, октомври 25, 2020

Паметниот часовник LumiWatch ја претвора раката во екран осетлив на допир

Kabtel desktop

Ако сте замислувале уред кој не мора ни да го допрете за да го користите, тој сега постои – паметниот часовник LumiWatch. Станува збор за прототип развиен на Универзитетот Карнеги Мелон во Питсбург, кој е целосно функционален, пишува Klix.ba. LumiWatch користи модул за проекција на снага од 15 лумени и сензор за допир за корисникот да добие интерфејс осетлив на допир на својата рака. Доволно е да се допре кожата за да се активира уредот и да ги користи неговите апликации. 

Научниците својот интерфејс го претставија на конференцијата SIGCHI во Канада, а нивниот паметен часовник го има оперативниот систем Android 5.1 и може да се поврзе преку Bluetooth и WiFi. Исто така, има четворојадрен процесор Qualcom од 1,2 GHz, 4 GB флеш меморија и литиум-јонска батерија од 740 mAh.

Димензиите на прототипот се 50x40x17 мм, а кога ќе се најде во продажба, ќе чини околу 600 долари.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •