6.9 C
Skopje
сабота, ноември 23, 2019

Дневни Архиви: мај 24, 2018

Хрватската пошта ја проширува понудата – ќе нуди чаеви, козметика, маслиново масло

Хрватската пошта во понудата на својата интернет продавница Žuti klik вклучи домашни производи од семејни земјоделски претпријатија со што ќе го помогне во пласманот на домашни...

Маршалските Острови го заменија доларот со сопствена криптовалута

Маршалските Острови направија сопствена криптовалута и се откажаа од доларот. Владата оваа промена веќе ја преточи во закон и сега „соверен“ е нивната официјална...

Десет професии кои нема да постојат по 20 години

Нема индустрија која не е засегната од влијанието на технологијата. Некои работници како што се диспечерите имаат поголем ризик од компјутеризација отколку други затоа...

Англиската црква овозможи молење преку витуелниот асистент Alexа

Англиската црква на верниците им понуди можност да го користат виртуелниот асистент на Amazon, Alexа, за молитва. Верниците сега можат да и наредат на...

Стопанска банка АД Скопје ја најави четвртата #ВозиПравоВозиЗдраво ревијална трка

На 3 јуни, недела, со старт од 11 часот, ќе се одржи четвртата #ВозиПравоВозиЗдраво ревијална трка во организација на Стопанска банка АД Скопје на...

Отворена Sparkasse Room во Јавна соба наменета за развивање стартап идеи

Вчера Скопје доби ново инспиративно место за млади, динамични стартап идеи - Sparkasse Room. Во соработка со „Јавна соба“, Шпаркасе Банка Македонија креираше простор што...

Продолжен рокот за аплицирање на јавниот повик #ОброкЗаСите

Фондот за иновации објави дека рокот за пријавување на јавниот повик за финансирање на проекти за социјално претприемништво „Предизвик за иновативно решение за обезбедување...

Макпрогрес Виница е првата македонска компанија која ќе користи соларна енергија за своето производство

Македонска прехранбена компанија Макпрогрес Виница продолжува да биде пионер во поддршката на националната економија, иновативните технологии и општествената одговорност. Денес, Макпрогрес Виница официјално склучи...

Отворен повикот „Филантропија преку зелени идеи“ за поддршка на еколошки бизнис идеи

Конкурс за поддршка на зелени бизнис идеи кои се иновативни, поттикнуваат развој на екологијата, промовираат традиционална изработка на производи и користат ресурси од локалната...

Штефан Петер: ЕВН за една една година ќе изгради нови соларни електрани со капацитет...

Во текот на изминатите 12 години ЕВН Македонија има инвестирано повеќе од 370 милиони евра во изградбата на нова и реконструкција на постојната дистрибутивна...

НАЈПОПУЛАРНИ