-4 C
Skopje
среда, ноември 25, 2020

Ова се најдобрите авиокомпании и аеродроми за 2018 година

E-commerc 11.11.2020

Air Help, меѓународен сервис познат по силното залагање за обесштетување на сите патници доколку нивните летови доцнат или се откажат, секоја година ги рангира најдобрите и најлошите авиокомпании и аеродроми на светот врз база на неколку фактори како дали летовите доцнат, каков е квалитетот на услугата и како се однесуваат по однос на тоа, како и колку брзо реагираат на приговорите на патниците.

Според нивната овогодинешна ранг листа, ова се најдобрите десет авиокомпании за годинава:

 1. Qatar Airways
 2. Lufthansa
 3. Etihad Airways
 4. Singapore Airlines
 5. South African Airlines
 6. Austrian Airlines
 7. Aegean Airlines
 8. Qantas
 9. Air Malta
 10. Virgin Atlantic

Најдобрите десет аеродроми пак, за годинава, се следните:

 1. Hamad International Airport, Доха, Катар
 2. Athens International Airport, Атина, Грција
 3. Tokyo Haneda International Airport, Токио, Јапонија
 4. Cologne Bonn Airport, Келн, Германија
 5. Singapore Changi Airport, Сингапур
 6. Nagoya Chubu Centrair Airport, Нагоја, Јапонија
 7. Viracopos International Airport, Кампинас, Бразил
 8. Amman Queen Alia Airport, Аман, Јордан
 9. Guararapes-Gilberto Freyre International Airport, Ресифи, Бразил

Како едни од најлошите аеродорми се посочени Paris Orly, како и London Stansted Airport. Од вкупно 141 аердором кои се вклучени на листата на Air Help, дури девет од десетте најлоши се европски аеродроми. За најлош аеродром годинава е прогласен Меѓународниот аеродром во Кувајт.

Целосната листа на рангирани авиокомпании и аеродроми може да се види на следниов линк.

Сподели!
 •  
 •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
 •  
 •