19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Uncategorized Мерцедес за првпат купи струја од ветроелектрана

Мерцедес за првпат купи струја од ветроелектрана

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019
Компанијата Mercedes Benz објави дека склучи прв договор за директно купување на енергија од една полска ветроелектрана. Тоа е прв таков договор на некоја компанија и производител на струја во Полска.
Мерцедес ја купува струјата од ветропаркот за потребите на својата фабрика во Јавор, која се наоѓа на оддалеченост од 10 километри од ветроелектраната. На долг рок компанијата планира сите свои потреби за струја да ги покрива од обновливи извори.

Ветропаркот Ташалин работи од 2013 година, како дел од ветро индустријата WindEurope која е активна во повеќе од 50 земји. Полската шема за обновлива енергија им овозможува на испорачателите на обновлива енергија да продаваат струја на слободниот пазар или преку договори за купување на енергија. Бројот на договори меѓу производители на струја и корпорации забрзано расте во Европа. Во 2017 години продажбата на енергија од ветер преку такви договори порасна за 130%.

“Овој договор е прв коропоративен договор за купување на обновлива енергија во автомобилската индустрија и прв таков договор во Полска“, истакна директорот на WindEurope Гејлс Диксон.

Според него, ваквите договори им овозможуваат на коропрациите и на потрошувачите сигурна енргија по конкурентна цена, како и купување по фиксна цена во текот на подолг период. Со еден збор, станува збор за победничка комбинација за сите!

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....
Сподели!
  •  
  •