19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 30, 2018

ВИДЕО: Со ова вибрирачко перниче вашето бебе ќе престане да плаче за неколку секунди

Ова перниче ги смирува расплаканите бебиња. Перничето BaboCush нежно ги нишка и ги заспива бебињата. Но, не само тоа - им помага да не ги...

Медицинскиот канабис легализиран и во Јужна Кореја

Медицинскиот канабис дојде и во јужна Кореја, која стана првата земја од Источна Азија која го легализирала. Ова е уште еден битен чекор во...

Нов Форум на добри компании, за „апдејт“ на стариот економски систем!

Улогата што бизнисите, институциите и социјалните претпријатија можат да ја имаат во трансформацијата на стариот економски систем е тема во фокус на новиот, трет...

Објавен ИПАРД 2 повик за преработка и маркетинг на земјоделски производи

Објавен е новиот јавен повик за мерката „Инвестиции во материјални средства за преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи“, од европската ИПАРД 2...

ŠKODA повторно ја одбрани WRC 2 титулата

На годишната прес конференција на ŠKODA Motorsport во Прага се прослави освојувањето на WRC 2 шампионатот за возачи, како и за совозачи трет пат...

Виена станува дигитална престолнина на Европа

Мајкл Лудвиг, градоначалник на Виена и Питер Банке, градски пратеник за економија и дигитализација, на Техничкиот универзитет во Виена ги претставија плановите за наредниот...

Еве како се накитени за новата година најголемите светски метрополи

Новогодишните украи и декорации во градовите не мора да бидат ни претерани ни кичести. Убавината е во окото на тој што гледа, но ускладеноста...

Заев: Поврат на ДДВ за граѓани од 2020 година!

Повратот на ДДВ за граѓани ќе профункционира во целост дури од 2020-та година, најави премиерот Зоран Заев. Се уште нема законска основа истото да...

Охридски „Костал“ ќе инвестира 20 милиони евра во нови производни линии

Германската компанија за автомобилски компоненти „Костал“ во својот производствен капацитет во Охрид планира во наредната календарска година да вложи дополнителни 18 до 20 милиони...

Мате Римац на јавноста и откри приказна за компанијата која не ја чул никој...

На гостувањето на конференцијата ICT Gold Awards BIG3, младиот иноватор Мате Римац зборуваше за подемите и падовите во бизнисот во текот на работата на...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....