14.3 C
Skopje
недела, ноември 17, 2019

Дневни Архиви: декември 5, 2018

Промовирана монографијата „15 години Инженерски прстен“

Инженерската институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, денес ја промовираа монографијата „15 години Инженерски прстен“. Со промоција на монографијата,...

Audi ќе инвестира 14 милијарди долари во автоматизација на возила

Германскиот производител на луксузни автомобили Audi најави дека до 2023 година планира да инвестира 14 милијарди евра во дигитализација и технологија за високоавтоматизирано возење....

Со брзо плаќање на сметки до повеќе мобилен интернет!

Никој, ама баш никој не сака да чека долги редици на шалтер. Во светот во кој живееме времето е валута со највисока вредност. Дефинитивно,...

Утре ќе се одржи iFail – конференција за неуспесите на успешните

На 6 декември (четврток) во просториите на ФОН Универзитет со почеток од 19:00 часот заедницата Глобал Шејперс Хаб Скопје (Global Shapers Hub Skopje) организира...

Кои се најмоќните жени во светот за 2018 година?

Годинава имаше трансфер на моќта во светот - многу жени достигнаа некои нови успеси, додека други се стркалаа по скалата на моќта. Се појавија...

Пензионерски дом во Сингапур прекриен со зеленило е прогласен за зграда на годината 2018!

Пензионерскиот комплекс Kampung Admiralty во Сингапур е прогласена за зграда на годината на Светскиот фестивал на архитектура (World Architecture Festival - WAF). Зградата беше...

Ивана Николоска од Прилеп e двамилионитиот патник на Скопскиот аеродром

Ивана Николоска од Прилеп, која живее во Мелбурн, е два милионитиот патник на Скопскиот аеродром. Таа претпладнево пристигна од Доха со летот на „Катар Ервејс”,...

Денес се одржува Конференција 200 Жени Претприемачки

По втор пат Македонија се случува настанот „Конференција за 200 Жени Претприемачки„, кој оваа година порасна од 100 на 200 претприемачки. На конференцијата ќе присуствуваат...

Искористете го целиот Ваш потенцијал и зборувајте на сиот глас

Клаудија де Кастро Калдеириња, основач и извршен директор на „Редскоуп консалтинг“ (Redscope Consulting) os Белгија, во ова интервју зборува на тема родова еднаквост, инклузија,...

Сакаме е-pay да прерасне во национален македонски сервис на испраќање на “пари” кон и...

Интервју со Горан Богатиновски, косопственик на e-pay Македонијa, сервис за испраќање “пари” преку вредносна подарок картичка (Gift Card) од секаде во светот, наменето за...

НАЈПОПУЛАРНИ