19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Почетна 1 Почна да се гради мост преку Панамскиот канал

Почна да се гради мост преку Панамскиот канал

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019

Панамската влада доделила 1,4 милијарди долари за изградба на мост преку Панамскиот канал на еден кинески конзорциум.

„Панама бележи напредок во односите со Кина, и овој проект, чија изградба сега започнува, недвосмислено е дел од таа порака и доверба помеѓу двете земји“, изјави панамскиот претседател Хуан Карлос Варела. Изградбата на мостот е еден од најголемите градежни инфраструктурни проекти во историјата на Панама, додал претседателот.

Конзорциумот „Панама Куарто Пуенте“, го сочинуваат China Communication Construction Company (CCCC) и China Harbor Engineering Company (CHEC), и доверена им е работата на проектирање и изградба на мостот преку Панамскиот канал.

Инаку, тој ист кинески конзорциум гради и трет мост преку Панамскиот канал (Атлански мост, долг 2.820 метри), чие завршување се очекува идната година.

(Извор- Porta3.mk)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....
Сподели!
  •  
  •