19 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Денеска се потпишува нов договор со Визер за субвенции на евтини летови

Kabtel desktop

Договор за финансиска поддршка за евтини авиолинии ќе потпишат денеска министерот за транспорт Горан Сугарески и претставници на нискобуџетната авиокомпанија „Визер“

Тоа е трет Договор за субвенции за авиолинии меѓу македонската Влада и „Виз ер“, кој предвидува во наредните три години на авиокомпанијата треба да и бидат исплатени пет милиони евра. Субвенционираните летови од аеродормите во Скопје и во Охрид треба да ги опслужува од март годинава.

Договорот следи по третиот повик што го објави Владата за доделување финансиска поддршка по двата неуспешни огласи. На сите три повици понуда достави само „Визер“ која опслужува евтини авиолинии од македонските аеродорми во изминатите шест години.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •