3.7 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Фантастична фотографија од Марс во 360 степени

Kabtel desktop

Роверот Opportunity на НАСА слета на Марс на почетокот на 2004 година, а планираната мисија која требаше да трае три месеци де продолжи на 15 години, во текот на кои од Црвената планета испрати битни податоци и фотографии. Но, по минатогодишната песочна бура на Марс роверот престана за одговара на сингалите од Земјата и неодамна беше објавено дека неговата мисија е завршена.

Пред да биде прекината комуникцијата Opportunity во текот на еден месец од средината на мај и јуни испраѓаште бројни фотографии од последните места на кои се наоѓал на д. НАСА спои над 350 фотографии во една панорамска фотографија од 360 степени и ја објави на свјата интернет-страница. На фотографијата се гледа Долината Персеверанс (Perseverance Valley), која се наоѓа на падините на кратерот Ендуранс (Endurance) и се гледаат трагите од самиот ровер, како и делови од површината која научниците сакаа детално да ја истражат, но за тоа ќе мора да почекаат да пристигне новиот ровер.

Менаџерот на НАСА задолжен за проектот, Џон Калас, изјави дека последната панорама на најдобар начин покажува зошто ова е неверојатна истражувачка мисија и дека наследството на Opportunity ќе живее. Неговите научни откритија помогнаа да го сфатиме геолошкиот состав на Црвената планета и тој ги постави основите за идните роботски, а и човечки мисии на Марс.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •