-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Јапонците планираат да ја освојат Месечината со помош на Toyotа

Kabtel desktop

Освојувањето на Месечината е желба на многумина. Откако Кинезите ја покорија темната страна на Месечината, а американскиот претседател го најави враќањето на Американците на Месечината, во трката се вклучи и Јапонија.

Јапонската Агенција за истражување на воздушниот простор (JAXA) ги здружи силите со производителот на автомобилит Toyota за да направи возило за движење по Месечината. Транспортерот на Toyotа би требало да има шест тркала, да користи соларна енергија и водородни ќелии за движење, а ќе може да превезува двајца патници и товар. 

Лунарниот транспортер треба да има површина од 13 квадратни метри и ќе биде доволно голем за двајца астронаути да можат да живеат во самото возило додека ја истражуваат Месечината. JAXAќе пристигнат малку подоцна.

https://www.youtube.com/watch?v=1kd2nFHAAtU

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •