1.6 C
Skopje
понеделник, декември 9, 2019

Тел Авив постави „зомби семафори“ поради невнимателните пешаци

Kabtel desktop

Тел Авив ги презеде првите чекори за да им помогне на пешаците на кои вниманието им го одвлекуваат мобилните телефони и вгради сигнални ЛЕД светла на пешачките премини. Градот инсталираше „зомби семафори“ за да се намали опасноста возилата да налетаат на невнимателни пешаци на пешачките премини.

Како што велат оттаму, целта е да се намали бројот на сообраќајни несреќи кои ги предизвикуваат пешаците кои преминуваат улица занесени од своите мобилни телефони, а не обрнуваат внимание на сообраќајот околу себе.Слични системи веќе се користат во Австралија, Сингапур и во Холандија.

Сигналните светла засега се поставени само на една крстосница во централниот дел на Тел Авив, но ако се покажат ефикасни, градот планира да ги постави и на други места.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •